MersinMotorDelisi

Tutku,Sevgi,Adrenalin
 
AnasayfaMersinMDKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Colanın sırrı (Cochineal) Colanın sırrı (2) Cola ve Su

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Colanın sırrı (Cochineal) Colanın sırrı (2) Cola ve Su   Mayıs 31st 2008, 21:50

Geçenlerde e-mail adresime bir slayt geldi. İlk önce paylaşmak istemedim ama içim de rahat etmedi. Doğruluğundan emin değilim. Ama mahkeme kararından bahsediyor ve tarih veriyor. Gösterdiği delilleri ve anlatılanları bir de siz öğrenin istedim. Yorum size ait. İster inanın, ister inanmayın.
Türkiye'de hatta, dünyada ilk kez *15 Eylül 2006* günü Coca-Cola'ya karşı,içeriğini açıklaması için Antalya Tüketici Mahkemesinde dava açıldı...
Açılan davada, merkezi Atlanta'da olan ve *1886* yılında Eczacı Dr. John S.Pemberton tarafından faaliyete geçen Coca-Cola, 120 yıllık geçmişi ile *"dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam"* dediği sırını açıklayacak mıydı? 19 Mart 2007 tarihinde açılan davanın 3. duruşması yapıldı.
Sıkı durun şimdi. Bu *"dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam"* denilen gizli sır açıklandı ama Türkiye'deki ve dünyadaki çoğu basın-yayın organları çok fazla ciddiye almadı."O büyük bir kuruluş, uğraşılmaz" anlayışı, davanın nedenlerini mercek altına alınmasına engel oldu.Ne de olsa Coca-Cola'nın büyük oranda reklam bütçesi vardı.
İstedikleri her türden *değerler* ile oyun oynayacaklar. Ayıbı kendileri yapacak, fakat siz yalnızca tüketici olacaksınız. Sesinizi çıkartmayacaksınız. Soru sormayacaksınız.
İşte Coca-Cola’nın gizli sırrı.

Coca-Cola özütü diye gizli tutulan formül aslında bir böcek çeşidinin (Cochineal) ezilmesi ile elde edilen sıvıdır. Cochineal; Kanarya adalarında ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.

Bu böcekler ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanır..... Ezilmiş bir Cochineal böceği ve suyu çıkarılmış bir sürü böcek. Bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarından çıkartılan bir boya pigmentine Karmin denir.

Aztekler ve Latinler, böcekten elde edilen bu boyayı, ip boyamada kullandılar. İşte bütün kolaların özütü bu. Markası önemli mi?
Önce Hindistan Yüksek Mahkemesi, Cola'nın sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanması yönünde bir adım attı. Arkasından Letonya'da ilköğretim okullarında Coca-Cola ve Pepsi yasaklandı. İngiltere ve Ukrania'da bazı okullarda yasaklandı. Ülkemizde de özel olarak İstanbul Gösteri Sanatları Merkezinde de yasaklandı.
Şimdi yazacağım hikaye ne derece doğru bilmiyorum. Çünkü delil gösteremiyorum. 23 yıl kola fabrikasında çalışan birisinin naklettiği iddia edilen bir hikaye. malumunuz kola denilen içeceğin en temel hammaddesi meyan köküdür ve meyan kökü ile beslenen canlılar arasında fare de bulunmaktadır. büyük şirketler tonlarca üretim yaptıkları için kepçelerle toplamaktadırlar meyan köklerini. Tonlarca topladıkları için de fareleri ayıklamaya uğraşmamakta, daha doğrusu uğraşamamaktadırlar.
Bu yüzden de meyan köklerini içindekilerle beraber preslemekte. Sadece kalan deri, ayak, bacak parçalarını elekten geçirerek ayıklamaktadırlar. Meyan köklerinin suyunun yanında farenin kanı, mide özsuyu vs. gibi sıvılar da karışmakta renk siyah olduğu için estetik açıdan bir sorun olmamaktadır. Tabi kola üretimi yapan şirketin kimyasal yöntemlerle bunu sağlığa zararsız hale getirme ihtimali de var... Bu olayı anlatan kişi çalıştığı 23 yıl boyunca bir bardak bile kola içmemiş.
Cochineal böceğinin suyu yani Karmin, Musevilerden ‘kosher sertifikasi’ alamadığı için ticari olarak önemli bir engelle karşı karşıya bulunmaktadır. İnternette [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] adresinden de Cochineal yazarak arattınız mı aynı bilgilere ulaşabiliyorsunuz.
Cochineal (Dactylopius coccus), Dactylopiidae familyasından değişik kaktüslerde asalak olarak yaşamını sürdüren bir böcek türü. Çok eski yıllardan beridir bilinen ve kullanılan, kırmızı rengi veren bir böcektir. İlk olarak Astek'ler tarafından kök boyası olarak kırmızı rengi vermek amacı ile kullanılmıştır. Avrupa'ya 16. yüzyıllarda gelmiştir ve başta çeşitli gıda maddelerine renk vermenin yanısıra, tekstil, kozmetik sanayinde de kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Karmin bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarindan çıkartılan bir boya pigmentidir.


(Bende pek inanmış değilim ama düşünmek bile yetiyor.Bir ihtimalde olsa cola içmemek o kadar zor olmasa gerek.şahsen colayı zaten sevmezdim,şimdi iyice tiksiniyorum.Colada Cochineal olmasa bile birsürü zararı mevcut,bir tane faydası henüz bulunamadı.İyi düşünelim sadece paylaşmak istedim tercih sizin yanlış anlaşılmasın lütfen.)
Hala içmek isteyenler varsa, bu bilgiyi kulak arkası yapabilirler. Ama, hiç değilse söz dinleyecek yaştaki çocuklarımıza kola yerine "halis" meyve sularımızdan, sütümüzden, ayranımızdan içirelim. Kolasız günlere...

Colanın sırrı (2) Cola ve Su

Susuzluğun,gündüz yorgunluğunun tetikçisi olduğunu, Bir bardak suyun, diyet yapanların gece yarısı açlığını %100 giderdiğini, Vücut suyunun %2 azalmasının kısa süreli hafıza kaybı veya konsantrasyon zorluğunu tetiklediğini, Günde 8-10 bardak su içmenin, sırt ve adele ağrılarını azalttığını, Günde 5 bardak su içmenin kolon kanseri riskini %45,meme kanseri riskini %79,kan kanseri riskini %50 azalttığını, biliyor musunuz?

Bunların hepsi doğru olduğuna göre,hergün yeteri kadar su içiyor musunuz?

SANMIYORUM ONUN YERİNE BİZLER :

Dikkatle okunmasını tavsiye ediyorum,Büyük olasılıkla az sonra okuyacağınız birçok şeyi siz daha önceden biliyordunuz (!)

Ya da bilmeyenler “hadi canım saçma"diyeceklerdir.

Eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız, burada anlatılanlara inanmadıysanız denemesi bir cola parasıdır.Yani bir kutu Coca Cola veya Pepsi veya Cola Turka yeterli
Gelelim bunlarla ne gibi pratik işler yapabileceğinize;

TUVALETİ TEMİZLEMEK İÇİN:
Bir kutu kolayı klozetin içine dökünüz. Bir saat kadar bekleyiniz ve sifonu çekiniz. Koladaki sitrik asit hela taşındaki lekeleri yok edecektir.
CROM TAMPONLARDAKI PAS LEKELERINI YOK ETMEK İÇİN :
Arabanın tamponunu Coca Cola''ya batırılmış bir sigara paketinin içindeki alüminyum folyosuyla iyice ovunuz. Tertemiz olacaktır.
AKÜ KUTUP BAŞLARINDA ÇAPAĞI TEMİZLEMEK İÇİN :
Bir kutu kolayı kutup başlarına dökün ve bütün çapak yok olsun.

PASLANMIŞ BİR CiVATAYI SÖKMEK İÇİN :
Coca-Colaya batırılmış bir bezi bir kaç dakika paslı cıvataya uygulayınız. Bir kaç dakika sonra rahatlıkla dönecek ve çıkacaktır.
ELBİSENİZDEKİ YAĞ LEKESİNİ ÇIKARMAK İÇİN :
Bir kutu kolayı lekeli giyeceklerin üstüne boşaltın,Deterjanı ekleyin ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Coca-cola yağ lekelerinin yok olmasına yardım edecektir.Ayrıca araba ön camlarındaki her türlü kuş pisliği yapışan sinekler veya ağaçlardan dökülen toz,polen, yapışkan maddelerin çıkarılması en iyi madde COCA COLA + PEPSI + COLA TURKA''dır.

Peki nedir bu Cola''nin bu kadar etkileyici temizliklerde bile kullanılabilmesinin sebebi? Coca-Cola ve Pepsi''nin ortalama pH değeri 3.4 tur. Bu asidi de dişleri ve kemikleri eritmek için yeterlidir.
Temizliklerde bu kadar etkili olmasının sebebi budur. Aslına bakarsanız Cola ile dünyada kimsenin tavsiye edemeyeceği KARBONDİOKSİT içiyoruz. Hani şu dışarı atmak için devamlı nefes alıp verdiğimiz, atmak için uğraştığımız
KARBONDİOKSİT...!
2001 yılında Delhi Üniversitesinde "kim daha fazla Coca-Cola içecek“ diye bir yarışma yapıldığında, sekiz litre Coca-Cola içerek kazanan ve 10 dakika içerisinde herkesin gözü önünde ölen kişinin haberini duymuşsunuzdur Neden öldü? Çünkü çok fazla karbondioksit almıştı ve kanında yeterli oksijen yoktu.
Başka bir örnek: Kırılmış dişinizi bir şişe Coca Cola''nin içine koyun ve 10 gün sonra bakın... Diş 10 günde büyük oranda erir.
Halbuki dişler ve kemikler ölümden sonra bile en fazla dayanabilen organlarımızdır ... Bir şişe kola içerek midenize ve dişlerinize ve bağırsaklarınıza ne yaptığınızı bir düşünün...

Bu kadar zararlı bir içecek nasıl olurda bu kadar bilinçsizce tüketilebilir ve biri Amerikan firması olmak üzere bu şirketler bu kadar kar elde edebilir?

• İşte bu bilinçsizliği önlemek için çevrenize,sevdiklerinize ve özellikle çocuklarınıza bunları anlatın. Belki bu kampanya fazla bir ses getirmeyecek olabilir. Ama ne kadar kişiye ulaşırsa o kadar büyük etki yapacaktır. Destek olmak için yapmanız gereken tek şey; bu yazıyı olabildiğince fazla kişiye ulaştırmak, anlatmak..

• Bu Coca-Cola ve Pepsi ile ilgili gönderilen yazı; genç bir grubun ortak platformlarda aldıkları bir kararın ürünüdür.

• Bu yazı İnternet üzerinden gönderilerek yayılması amaçlanmıştır. Zaten onlar da büyük kartellerden boyalı medyadan ya da yaz eylemcisi kimi sivil toplum örgütlerinden destek beklemiyorlar. Yoksa bu tiplere yaptıkları parasal desteği ya da promosyon adı altında verilen "sus“ paylarını vermezler.

Bence bu kadar okuyup duyduklarımız denediklerimiz ve araştırdıklarımız yanında Colaya bir dur diyelim ve SUDAN VAZGEÇMEYELİM !!!!!!

Not: (ç)alıntıdır...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
anunnaki
yeni üye
yeni üye
avatar

Kadın Mesaj Sayısı : 17
Yaş : 39
Nerden : MERSİN
Personalized field :
MersinMotorDelisi®.

Kayıt tarihi : 29/05/08

MesajKonu: Geri: Colanın sırrı (Cochineal) Colanın sırrı (2) Cola ve Su   Haziran 2nd 2008, 14:47

SmileSmileSmileSmile Bi böcek kurusu süperrrr.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
kaan
üye
üye


Erkek Mesaj Sayısı : 36
Yaş : 35
Nerden : mersin
Personalized field :
MersinMotorDelisi®.

Kayıt tarihi : 10/05/08

MesajKonu: Geri: Colanın sırrı (Cochineal) Colanın sırrı (2) Cola ve Su   Haziran 5th 2008, 01:40

temizliyici olduğunu duymuştum...
midesi kalaylanması gerekenlere duyrulur Very Happy Very Happy Very Happy
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
iskorpitixcihan
üye
üye
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 46
Yaş : 25
Nerden : nereye
Personalized field :
MersinMotorDelisi®.

Kayıt tarihi : 04/01/09

MesajKonu: Geri: Colanın sırrı (Cochineal) Colanın sırrı (2) Cola ve Su   Ocak 27th 2009, 19:44

kaan süper espiri
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://www.kavsak.tr.gg
 
Colanın sırrı (Cochineal) Colanın sırrı (2) Cola ve Su
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
MersinMotorDelisi :: Genel-
Buraya geçin:  
Yetkinforum.com | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Haberleşme | Suistimalı göstermek | Yetkinblog